Téma: študium

7.8.2007 |  prosimnapiste

zaujimalo by ma kde sa da studovat architektura alebo interierovy dizajn a ci je to tazke,,, tak isto z coho mam maturovat a z coho su primacky,,, este aj ake predmety sa presne studuju ,, a ze kolko priblizne sa da v tejto progesii asi zarobit,,, dakujem za vsetky odpovede :)))

::Pridať diskusný príspevok::

Dátum: 18.8.2007
Od: cash
Predmet: RE: študium
stavbyveduci dostava 30

http://www.naseplaty.sk/prehlad-platov/stavebnictvo.html

to je zhruba tolko co zarobi murar....takze viva la vysokoskolske vzdelanie

cca 25 000

Od: psychozof
ahoj, architektura sa da studovat vsde, osobne by som ti odporucil dat si prihlasky do zahranicia (napr UK) ak ovladas jazyk. alebo si daj rok pauzu a vyber sa niekam kde sa ten jazyk naucis.

pretoze osobne si myslim ze architektury Ba,Ke a Praha nestoja za vela. jednoducho ta skola je len o prezencii, musis to tam tupo navstevovat, ale vsetko sa musis ucit sam vo svojom volnom case, tam sa nikto nestara nejakym sposobom ta rozvijat. je to neosobne a stadovite, a tak skola podla mojho nazoru vyzerat nema. mal som moznost 2x studovat v zahranici a poviem ti, je to uplne o inom (pristup,podmienky,styl studia, pedagogovia)a som rad ze som dostudoval v zahranici. posunulo ma to uplne inam. ked mas poriadnu skolu, mas cas vo volnom case prehlbovat to co ta zaujima.... neboj sa zahranicnych skol, kto to skusi, ma obrovske sance sa tam dostat. kto nie.... ;)

ale ak chces ist u nas na FASTU tak maturitu si urob z jazyka, matiky (prvy rok ju budes potrebovat), ak mate tak deskriptivu alebo nejake umenie. ak nie tak je to v podstate jedno. a odporucim prihlas sa na pripravne kurzy na FASTU. kurzy kreslenia mi faaaaakt pomohli a aj desku si pochvalovali ti co chodili (ja som ju mal v skole) a potom si pozeraj, listuj, najznamejsich SK architektov vsetkych cias ;),svetovych, prvky umelecych slohov, nema zmysel sa to ucit, toho su kvanta, takze si citaj, ziskaj prehlad.

a ci je to tazke? v podstate nie, ale je to narocne na cas. toto nie je skola ani povolanie kde mas o 4tej padla. priprav sa na par prebdenych noci, zabitych vikendov ale aj na zaujimave studium. vyhoda je ze tvoris co nie je ako take nudne.

a dusko, to ze sa pyta kolko sa v tejto profesii zaraba je uplne v poriadku. clovek zije len raz, ma v zivote iste plany, peniaze su a vzdy boli existencna zalezitost. chces mi povedat ze ta nezaujimalo ci ak to vystudujes sa uchytis, ci budes mat dost penazi na pokrytie nakladov, ci budes raz svojim deckam moct zaplatit skolne, kde a ako budes byvat? predpokladam ze si jej otazku zle pochopil. a k tvojej odpovedi...
dobremu architektovi sa prachy tocia. ti zli tvrdia ze to nerobia pre prachy. jasne, prachy ta nemozu ovladnut, myslim ze stale treba mat na vedomi ze architektura je viac ako stavba. k dobrym zakazkam sa dostanes ked makas alebo mozes donekonecna kreslit rodinne domceky a byt matka tereza tehly...

prosimnapiste, asi ta nepotesim, ako zacinajuci architekt nedostanes vo firme o vela viac ako lepsie platena predavacka. v architekture sa musis obracat, takze ak je architektura tvoj zivot, nieco co ta strasne bavi a pohlti, dokazes sa po par rokoch dobre vypracovat. ale ak nemas drzost, odvahu a elan, zostanes klikacom za priemerny plat. toto neber ako strasenie, len chcem povedat ze je to krasne zamestnanie (keby som sa rozhodoval druhy krat nevyberiem si inak) ale nie je to nieco co ide samo. mozno aj to je na tom to fajn. nenecha ta to sediet. ;)

Dátum: 17.8.2007
Od: ananas
no studovat sa da v BA, KE, prahe, brne, liberci..ci je to tazke..no poviem len tolko, ze z byvalych spoluziakov na gympli, makam iba ja(arch) a ti, co studuju medicinu..kazdy trochu inym sposobom ale zabera to najviac casu.
maturita...zas zalezi na ktoru konkretne skolu chces-napr. FA CVUT v prahe je celkom technicka..takze matika a deska sa zide urcite(hlavne kvoli tomu, ze je to dost buzeracia v prvom roku) a ak mozes, tak dejiny umenia a hlavne kreslit a kreslit a citat knizky, internet, vystavy...kvoli prehladu.
predmety zas zalezia ci si na "umeleckejsej" skole(vsvu, umprum) alebo technickejsej( cvut-tu su predmety cez matiku, statiku,desku, stavitelstvo, geologiu, geodeziu, dejiny umenia, architektury, vytavrka, cad, kompozicia, sociologiu...)proste nic nevies poriadne:P no a samozrejme navrhovanie a neskor atelier) a kolko sa da zarobit Ti nepoviem, to je este daleko, idem sa radsej ucit desku na pisomku:)

Dátum: 8.8.2007
Od: dusan
ak to chces robit iba pre prachy, tak takych uz je dost a fakt ´tie produkty su iba omyly v živote. ak ta to ale chytilo a si ochotny koli tomu sediet a studovatt, skicovat a zacinat oid zaciatku, tak ma tvoja otazka zmysel

Dátum: 8.8.2007
Od: prosim pisem
mily moj/mila moja...www.fa.stuba.sk...alebo http://www.vsvu.sk/katedra_architektonickej_tvorby/index/